Якщо пояснювати простими словами, то вологість повітря — це кількість водяної пари, що в ньому міститься. Зазвичай в побуті ми використовуємо поняття відносної вологості, яка вимірюється у відсотках, і в наших домівках вона коливається переважно у діапазоні від 30% до 50%. Для контролю цього показника використовують гігрометри.
Ознаки низького рівня вологості
Дуже важливо розуміти природу та потреби своїх зелених друзів: сукуленти, кактуси, рослини з товстими стеблами та жорстким соковитим листям не потребують підвищеної вологості або взагалі, або ж не так сильно, як ті, що мають вразливі та ніжні листочки (наприклад, адіантуми, бегонії, маранти й т. і.).
Про надмірну сухість зазвичай свідчать:
- зморщення або скручування листя,
- поява коричневих та бурих хрустких плям на листі,
- в’янення та інтенсивний опад листя.
Більшість кімнатних рослин нормально почувають себе при наших звичайних значеннях вологості. Але що робити, якщо ви придбали дуже чутливу до цього чиннику рослину, і рівень вологості потрібно збільшити? Є декілька надійних способів.
Як підвищити вологість?
Згуртуйте рослини
Листя рослин випаровують значну кількість вологи, тому можна обʼєднати їх у групи за потребами та розташувати близько одна до одної, щоб створити необхідний їм мікроклімат.
Придбайте зволожувач
Не обов’язково це повинен бути потужний пристрій, що буде збільшувати вологість у всій кімнаті. 1-2 невеликих зволожувачів, які можна встановити безпосередньо біля рослин, теж допоможуть вирішити проблему.
Просто додайте води
Розмістіть коло рослин піддони з мокрим керамзитом, галькою тощо та постійно підтримуйте в них потрібний рівень води. Якщо вони будуть широкими та знаходитися поруч з нагрівальними пристроями, то інтенсивність та швидкість випаровування води значно підвищиться.
Обприскуйте рослину
Взагалі, ми не рекомендуємо цю процедуру для збільшення вологості. По-перше, вона має зовсім короткочасний ефект, по-друге, пряме потрапляння води на листя призводить до падіння температури на його поверхні в середньому на 10 градусів. Якщо в кімнаті прохолодна або навіть середня температура, більшість рослин від різкого охолодження після обприскування зазнають стресу.
Користуйтесь флораріумами
Їх можна створити й самостійно з будь-яких відповідного розміру прозорих скляних або пластикових місткостей, проте не забувайте щоденно провітрювати рослинки протягом кількох годин, щоб уникнути розвитку шкідливих грибків.
Ознаки перезволоження
Надмірна вологість повітря також може бути шкідливою, особливо за умов рясного та частого поливу при знижених освітленості та температури. Спостерігайте за своїми зеленими друзями, слідкуйте за станом субстрату, прикореневої зони та листя.
Головні ознаки перезволоження рослини:
- поява плісняви та цвілі у субстраті або на поверхні горщика,
- розвиток грибкових захворювань,
- пожовтіння та швидке відмирання листя з умовою, що субстрат рослини також перезволожений.
І наостанок ще одна маленька порада: не забувайте, що чим більша вологість в зоні утримання рослин, тим більше потрібно піклуватися про своєчасне провітрювання приміщення — це значно знизить ризик ураження зелененьких шкідливими хвороботворними мікроорганізмами.